Kandidātiem

Kas drīkst kandidēt?

Visi Latvijas skolu jaunieši vecumā no 15 līdz 20 gadiem.

Kāpēc kandidēt?

Lai jauniešiem būtu iespēja gūt reālu pieredzi līdzdalības demokrātijas īstenošanā, arī 2015.gadā tiek rīkota Jauniešu Saeima, kuras laikā 100 jauniešiem no visas Latvijas būs iespēja diskutēt par sev svarīgiem jautājumiem, kā arī saprast, ko nozīmē būt deputātam – tautas vai šajā gadījumā – jauniešu pārstāvim.

Tādēļ – ja Tu saredzi savā apkārtnē kādu lietu vai lietas, ko Tu vēlētos mainīt vai vismaz pievērst tam uzmanību, ja Tev ir interese satikt citus tādus pašus aktīvus, līdzīgi domājošus jauniešus un darboties kopā un ja vēlies redzēt Latviju labāku, piesakies!

Ko es pārstāvēšu?

 • Savu ideju
 • Savus atbalstītājus, kas par Tavu ideju būs atdevuši savu balsi
 • Savu reģionu  – vienu no 5 vēlēšanu apgabaliem  – Vidzemi, Latgali, Kurzemi, Zemgali vai Rīgu

Vēlos kandidēt – kas jādara?    

Tas ir pavisam vienkārši! Ja Tu lasi šo tekstu, tas nozīmē, ka esi uz pareizā ceļa – mājaslapā www.jauniesusaeima.lv. Šī mājaslapa ir īstā vieta, lai Tu reģistrētos kā Jauniešu Saeimas deputāta kandidāts.

Jauniešu Saeimas vēlēšanas – kandidātu ideju reģistrēšana, vēlēšanu kampaņa un balsošana – norisinās no 2015.gada 9.februāra pulksten 00.00 līdz 2015.gada 15.marta pulksten 23.59! Visas aktivitātes noris vienlaicīgi – tiklīdz ideja ir piereģistrēta, par to var sākt balsot. Paralēli Tu vari izvērst vēlēšanu kampaņu, lai piesaistītu vairāk atbalstītāju tieši savai idejai.

Tālāk izlasi sadaļu "Idejas reģistrēšana".

Idejas reģistrēšana

Idejas reģistrēšana

Tāpat kā Saeimas vēlēšanu kampaņā, arī Jauniešu Saeimas vēlēšanu kampaņas laikā kandidāti sacenšas par vēlētāju atbalstu (Jauniešu Saeimas vēlēšanās balsot var ikviens, kam ir www.draugiem.lv profils). Jauniešu Saeimā katrs kandidē atsevišķi un programmas vietā ir viena ideja, kas kandidātam liekas svarīga, lai to risinātu valsts līmenī.

Ideja jāformulē par kādu no šiem tematiem:

 • Izglītība un kultūra
 • Sabiedrība un cilvēktiesības
 • Aizsardzība un drošība
 • Es un Eiropas Savienība

Zemāk ierosmei sniegti daži piemēri, kāda veida tēmas varētu tikt skartas, – varbūt tie Tev palīdzēs saskatīt tieši to ideju, ko vēlētos pārstāvēt Jauniešu Saeimā!

 • Izglītība un kultūra – karjeras veidošana, pieprasījuma – piedāvājuma atbilstība izglītības un darba tirgū, izglītības programmu un valsts politikas atbilstība jaunatnes politikai, izglītības sistēmas reformas nepieciešamība, kultūras jomas lomas palielināšana jauniešu izglītībā un līdzdalības veicināšanā u.c.
 • Sabiedrība un cilvēktiesības – veselīga dzīvesveida pasākumi, jauniešu atkarības problēmu mazināšana, sociālās nevienlīdzības starp jauniešiem mazināšana, jauniešu veselības uzlabošana ilgtermiņā, pašnāvību skaita jauniešu vidū mazināšana, zināšanu par kontracepciju vairošana, vienaudžu savstarpējās iecietības veicināšana skolās u.c.
 • Aizsardzība un drošība – valsts iekšējā un ārējā drošība un aizsardzība, jauniešu iesaistē valsts drošības un aizsardzības nodrošināšanā, patriotisma veicināšana sabiedrības vidū, lai veicinātu valstisko drošību, u.c.
 • Es un Eiropas Savienība – kādas iespējas jauniešiem sniedz Latvijas dalība Eiropas Savienībā, kādus pārrobežu pasākumus rīkot, piemēram, vides aizsardzībā, sadarbojoties ar citu Eiropas valstu jauniešiem, kā rosināt eiropiešu interesi par Latviju kā ceļojumu galamērķi u.c.

Un tagad – sameklē pogu “KANDIDĒ!”. Reģistrējies ar savu www.draugiem.lv pasi! (Ja vēl neesiwww.draugiem.lv, tad izveido savu profilu tajā).

Kas par mani balsos?

Tas lielā mēra atkarīgs no Tevis – visam pamatā Tevis piedāvātās pārmaiņas! Jo Tava ideja ir interesantāka un labāk atspoguļota, jo lielākas iespējas, ka par to nobalsos Tavi vienaudži un citi vēlētāji. Atgādinām, ka Jauniešu Saeimas vēlēšanās balsot var ikviens, kam ir www.draugiem.lv profils. Turklāt, jo vairāk savu ideju popularizēsi, jo vairāk sekotāju sasniegsi. To Tev palīdzēs paveikt mājaslapā ievietotie rīki – iespēja pievienot fotogrāfijas, video materiālus, ievietot informāciju par savu ideju sociālajos tīklos – www.draugiem.lvwww.twitter.comwww.facebook.com, uz kuriem ved tiešas saites no mājaslapas www.jauniesusaeima.lv. Iesaisti savus draugus, popularizē ideju savā skolā, savā jaunatnes organizācijā un savā pašvaldībā!

Esmu viens no 100 – kas tālāk?

Pēc vēlēšanu noslēguma tiek apkopoti rezultāti un organizatori sazinās ar jauniešiem, kas uzvarējuši. Vēlēšanu rezultāti tiek publicēti mājaslapā www.jauniesusaeima.lv nekavējoties pēc galīgo rezultātu noteikšanas, bet ne vēlāk kā 2015.gada 20.martā.

Šogad Jauniešu Saeimas sanākšana plānota 2015.gada 27.aprīlī.

Jauniešu Saeimas darbs ir pietuvināts reālajam parlamenta darbam un likumu izstrādes procesam gan komisijās, gan Saeimas sēžu zālē. Jauniešu Saeimas deputāti sanāk uz pirmo sēdi Saeimas sēžu zālē, lai apstiprinātu mandātus un komisiju sastāvu. Sēdi vada Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece, bet vietas Saeimas Prezidijā ieņem četri jaunieši, kuru idejas ieguvušas vislielāko balsu skaitu.

Jaunieši izstrādā arī četras deklarācijas, par kurām diskutē nozaru komisijās. Pēc darba komisijās notiek otrā Jauniešu Saeimas sēde, kurā jaunieši debatē par komisiju sagatavotajiem priekšlikumiem deklarāciju pilnveidošanai.

Kas ir "Ceļā uz Jauniešu Saeimu"?

Lai uzzinātu vairāk par Latvijas Republikas Saeimas darbu, likumprojektu pieņemšanas gaitu un līdzdalības iespējām, aicinām iepazīties ar sadaļu "Ceļā uz Jauniešu Saeimu".

 

Iesaki mūs!

Kontakti

E-pasts: info@jauniesusaeima.lv

© Jauniešu Saeima

Jauniešu Saeimas mājaslapa tapusi pēc biedrības "Sabiedrība par atklātību - Delna" ierosmes un par F.Eberta fonda līdzekļiem